Очні краплі з низькою концентрацією атропіну не кращі за плацебо для уповільнення прогресування короткозорості

За даними рандомізованого контрольованого дослідження, проведеного Pediatric Eye Disease Investigator Group, використання низьких доз атропіну в очних краплях (концентрація 0,01%) було не кращим, ніж плацебо, щодо уповільнення прогресування міопії (короткозорості) та подовження ока у дітей, які отримували лікування протягом двох років. Дослідження  PEDIG фінансувалося Національним інститутом очей (NEI). Дослідження мало на меті виявити ефективний спосіб лікування цієї головної та все більш поширеної причини аномалії рефракції, що може спричинити серйозну невиправну втрату зору пізніше у житті. Результати дослідження були опубліковані в JAMA Ophthalmology.

Важливо, що результати суперечать результатам нещодавніх досліджень, насамперед у Східній Азії, які показали користь 0,01% атропіну для уповільнення короткозорості.

«Загальні змішані результати щодо низьких доз атропіну показують, що нам потрібні додаткові дослідження. Чи буде інша доза ефективнішою для населення США? Чи матиме поєднання атропіну з іншими стратегіями синергетичний ефект? Чи можемо ми розробити інші підходи до лікування або профілактики, засновані на кращому розумінні того, що викликає прогресування короткозорості?» – сказав Майкл Ф. Чіанг, доктор медичних наук, директор NEI, що є частиною Національного інституту здоров’я.

Виявлення оптимального підходу для запобігання короткозорості високого  ступеня необхідно терміново, враховуючи зростальну поширеність короткозорості в цілому та ризик її прогресування до короткозорості високого ступеня. Передбачається, що до 2030 року 39 мільйонів людей у США матимуть короткозорість. Очікується, що до 2050 року це число зросте до 44 мільйонів у США та до 50% світового населення.

Очні краплі атропіну у значно більших концентраціях (0,5-1,0%) давно використовуються педіатрами для уповільнення прогресування короткозорості. Хоч і ефективні, такі дози викликають чутливість до світла та розмитість зору поблизу впродовж дня після закрапування крапель на ніч. Таким чином, існує інтерес до клінічних досліджень, що оцінюють нижчі концентрації, які, як було показано, мають менше побічних ефектів.

Доверху