Огляд досліджень зі зв'язку COVID-19 і засобів корекції

За матеріалами, опублікованими Американською Академією Оптометрії – лікар-офтальмолог, медичний консультант компанії «Крістал Зір», офіційний медичний консультант компанії Soflex Алексєєва Катерина Володимирівна

Пропонуємо ознайомитися з рекомендаціями Американської Академії ортокератології з безпечного користування МКЛ в умовах пандемії COVID-19.

У 2003 році тематичні дослідження показали, що коронавірус SARS можна виявити в сльозі методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЦР). Це викликало серйозну стурбованість, коли офтальмологічний світ вперше дізнався про пандемію COVID-19.

Xia et al протестували у 30 пацієнтів з COVID-19 проби сльози та кон'юнктивального зскрібка. Один досліджуваний дав позитивний результат в кон'юнктивальному зскрібку при активному кон'юнктивіті. Оскільки результати інших пацієнтів були негативними, було зроблено припущення, що вірус виявляється лише на поверхні ока при активному кон'юнктивіті. Але автор відзначає, що об'єму, використаного для аналізу сльози та кон'юнктиви, може бути недостатньо для виявлення вірусу. Тому все ж лікарі повинні проявляти обережність при лікуванні пацієнтів без кон'юнктивіту.

Інше дослідження, проведене Seah et al, висунуло гіпотезу про те, що вірус COVID-19 потенційно може проникати в слізну плівку через носослізну систему. У дослідженні взяли участь 17 пацієнтів з позитивним діагнозом COVID-19, які були госпіталізовані. Під час вступу у всіх були відсутні очні симптоми. Під час госпіталізації у одного пацієнта розвинувся хемоз та ін'єкція. Проби сльози збирали протягом кожного з перших 3 тижнів хвороби пацієнта. Було зібрано 64 проби сльози. Тоді як мазки з носоглотки показали підвищення вірусного навантаження протягом приблизно 2 тижнів, проби сльози на визначення вірусу за допомогою технології RT-PCR були негативними в 100% випадків, незалежно від тяжкості захворювання або симптомів.

Bostanci обстежував 93 госпіталізованих COVID-19-позитівних пацієнтів (54 чоловіки і 39 жінок у віці від 7 до 88 років, середній вік 39,4 ± 21,9). Близько 20 пацієнтів мали принаймні 1 очний симптом, включаючи гіперемію (20), сльозотечу (9), підвищену секрецію (6), хемоз (3), фолікулярний кон'юнктивіт (2) та епісклерит (2), при цьому 15 пацієнтів скаржилися на світлобоязнь як найбільш частий симптом. Було встановлено, що літній вік, висока температура, підвищене співвідношення нейтрофілів до лімфоцитів і високі рівні маркерів гострої фази (СРБ, ПКТ, СОЕ) є чинниками ризику ураження очей. Кількість лімфоцитів була нижчою у пацієнтів з очними проявами, і 4 пацієнти померли. З 93 госпіталізованих пацієнтів у 21,5 відсотка була очна патологія.

В даний час прийнято вважати, що ризик передачі COVID-19 через сльози мінімальний. Чи означає це, що офтальмологам не має про що турбуватися? Напевно, ні – тому що носіння контактних лінз не є зовсім безпечним. В даний час найбільш можливий ризик представляють звички, пов'язані з носінням контактних лінз.

На щастя, нам не потрібно турбуватися про те, що сльози, які містять вірус, інфікують контактні лінзи. Але ми повинні усвідомлювати зростаючу потребу в ретельній гігієні та дотриманні звичок в період високого ризику зараження. Американська Асоціація оптометрії, центри по контролю за захворюваннями COVID-19 і різні дослідницькі установи надали корисні практичні рекомендації.

Рекомендації, що ми можемо передати пацієнтам:

 1. В даний час немає переконливих доказів вірусного виділення COVID-19 в сльозу; отже, існує низька вірогідність передачі вірусу із сльозою.
 2. Стандартні окуляри не забезпечують захисту від COVID-19. Крихітні краплинні частки все ж можуть попасти на поверхню ока.
 3. Носіння контактних лінз саме по собі не збільшує ризик зараження COVID-19. Проте, якщо ви захворіли, вам не слід носити контактні лінзи.
 4. Одягання або зняття лінз без належного миття рук збільшує ризик зараження COVID-19 (а також іншими інфекціями). Обов'язково мийте руки теплою водою з милом не менше 20 секунд. Милу та воді віддається перевага у порівнянні з дезинфікуючим засобом для рук, тому що спирт в дезинфікуючому засобі може викликати дискомфорт для очей.
 5. Доторкання до очей та обличчя збільшує ризик зараження COVID-19. Це, ймовірно, найважливіший чинник, що слід враховувати, і особливо важливо тим, хто носить контактні лінзи та окуляри, нагадувати собі про це протягом дня. Цей ризик можна контролювати, якщо дотримуватися правил миття рук.
 6. Кращий спосіб не торкатися очей – забезпечити комфорт носіння контактних лінз протягом дня. Якщо зволожуючі краплі покращують комфорт, використовуйте їх. Проте будьте уважні, ніколи не капайте краплі, заздалегідь вимивши ретельно руки.
 7. Ще один спосіб підвищити комфорт і зменшити торкання очей протягом дня – носити одноразові лінзи. Звичайно, це спрощує користування контактними лінзами та зменшує ризик забруднення.
 8. Якщо ви використовуєте лінзи планової заміни, ви повинні очищати їх щоночі розчином на основі перекису водню. Вважається, що пероксидні системи ефективні проти COVID-19, це не було підтверджено для інших багатоцільових розчинів.
 9. Ніколи не допускайте контакту лінз з водою.
 10. Для того, щоб забезпечити максимальний комфорт і знизити вірогідність торкання до очей та обличчя – замінюйте лінзи відповідно до рекомендованого терміну заміни, щоб зменшити відкладення на контактних лінзах і зберегти змочуваність та кисневу проникність. Це також допомагає поверхні ока залишатися здоровою та стійкою до інфекцій.
 11. При догляді за лінзами планової заміни змінюйте контейнер щомісячно. Після одягання лінз обполосніть контейнер свіжим розчином і залиште його в перевернутому вигляді на серветці для висихання.

Зараз говорять про «нову норму». Нам треба навчитися зберігати обережність і безпеку, зберігаючи при цьому якість життя. У наш час постійних регулюючих правил і обмежень, соціального дистанціювання та тривог дуже важливо пацієнтам правильно навчитися тому, що вони можуть робити, так само важливо, як і навчити їх тому, чого вони не повинні робити.

Доверху